Sundsvall-Orvikens Bågskytteklubb, Timrå AIF och IF Karlsvik vill tacka alla deltagare, sponsorer och funktionärer som gjort genomförandet av JSM 2016 inomhus möjlig.
Herrar Recurve 13 | Casper Arvidsson | Bågskyttarna Grästorp |
Damer Recurve R13 | Elsa Berlin | Stockholms Bågskjutningsklubb |
Herrar Barebow 13 | Isac Larsson | Bågskytteklubben Iggesund |
Damer Barebow 13 | Hanna Nilsson | Karlstads Bågskytteklubb |
Herrar Compound 13 | Marcus Vällstedt | Helsingborgs Bågskytteklubb |
Damer Compound 13 | Johanna Grétarsson | Bågskytteklubben Dalpilen |
Herrar Långbåge 13 | Jacob Schüssleder | Karlstads Bågskytteklubb |
Damer Långbåge 13 | Felicia Karlsson | Sundsvall-Ortvikens Bågskytteklubb |
Herrar Recurve 16 | Oskar Spång | Bågskytteklubben Iggesund |
Damer Recurve 16 | Patool Bako | Angereds Bågskyttar |
Herrar Barebow 16 | Tobias Karlsson | Bågskytteklubben Sturarna |
Damer Barebow 16 | Malin Medbo | Stockholms Bågskjutningsklubb |
Herrar Compound 16 | Hampus Borgström | Helsingborgs Bågskytteklubb |
Damer Compound 16 | Caroline Käck | Järnvägens Bågskytteförening |
Herrar Långbåge 16 | Simon Griphestner | Östersunds Bågskytteklubb |
Damer Långbåge 16 | Sofia Borén Hölaas |
Södertälje Bågskytteförening |
Långbåge 13 | Alva Lindblom Ida Hedlund Theo Hjortmark |
Gävle Bågskytteklubb |
Recurve 13 | Kim Dovestål Ebba Snäckerström Anna Karlson |
Bågskytteklubben Sturarna |
Barebow 13 | Saga Sundbaum Josefine Hedlund Lova Björklund |
Bågskytteklubben Sturarna |
Compound 13 | Cecilia Åkerlind-Forseth David Forseth Carl Nilsson |
Jämtlands Bågskytteklub |
Långbåge 16 | Rasmus Vallner Stina Röjstål Helga Lennartsson |
Gävle Bågskytteklubb |
Recurve 16 | Manuel Gomez Johan Priklonsky Tove Fjällström |
Stockholms Bågskjutningsklubb |
Barebow 16 | Adam Qvirist Lukas Landerberg Erik Saarinen |
BS Gothia |
Compound 16 | Carl-Johan Bengtsson William Verhagen-Melin Caroline Käck |
Järnvägens Bågskytteförening |
Övriga resultat finns att se hos IANSEO
Nu finns det lite bilder från JSM upplagda på sidan. Vi har inte haft möjlighet att fotografera under hela tävlingen så det finns lite luckor, bland annat individuella prisutdelningen.
För mycket mer JSM bilder rekommenderar vi bågskyttebilder
Idag så korades 16 nya svenska mästare i bågskytte.
HR13 | Casper Arvidsson | Bågskyttarna Grästorp |
DR13 | Elsa Berlin | Stockholms Bågskjutningsklubb |
HB13 | Isac Larsson | Bågskytteklubben Iggesund |
DB13 | Hanna Nilsson | Karlstads Bågskytteklubb |
HC13 | Marcus Vällstedt | Helsingborgs Bågskytteklubb |
DC13 | Johanna Grétarsson | Bågskytteklubben Dalpilen |
HLB13 | Jacob Schüssleder | Karlstads Bågskytteklubb |
DLB13 | Felicia Karlsson | Sundsvall-Ortvikens Bågskytteklubb |
HR16 | Oskar Spång | Bågskytteklubben Iggesund |
DR16 | Patool Bako | Angereds Bågskyttar |
HB16 | Tobias Karlsson | Bågskytteklubben Sturarna |
DB16 | Malin Medbo | Stockholms Bågskjutningsklubb |
HC16 | Hampus Borgström | Helsingborgs Bågskytteklubb |
DC16 | Caroline Käck | Järnvägens Bågskytteförening |
HLB16 | Simon Griphestner | Östersunds Bågskytteklubb |
DLB16 | Sofia Borén Hölaas | Södertälje Bågskytteförening |
Från ca kl 9:00 kommer JSM sändas live, fokus kommer ligga på 16-klassens matcher, i ett urval, denna gång främst matcher på damsidan.
Skyttar som vill ha en kopia på sitt skjutkort från lördagens kvalificeringen kan ladda ner det via IANSEO skjutkorten ligger högst upp.
Under lördagskvällen så avgjordes lagfinalerna.
Gävle Bågskytteklubb i Långbåge
Bågskytteklubben Sturarna i Recurve
Bågskytteklubben Sturarna i Barebow
Jämtlands Bågskytteklub i Compound
Gävle Bågskytteklub i Långbåge
Stockholms Bågskjutningsklubb i Recurve
BS Gothia i Barebow
Järnvägens Bågskytteförening i Compound
Kompletta resultatlistor finns att se på IANSEO